Program

Piątek, 18 listopada

godz. 9:00 Świat Bustera (Buster),
reż. Martin Miehe-Renard, Dania 2021, 92 min. Film w polskiej wersji językowej dla dzieci od 7 lat. Bilety 7 zł od ucznia. Film dla dziecięcych grup zorganizowanych z bydgoskich szkół. Obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. +48 607 611 242.

godz. 11:00 Wykład inauguracyjny „Gdy staniesz na drodze, nigdy nie wiadomo, dokąd cię nogi poniosą”
– słowo o kulturowym wymiarze podróżowania. Wykład inauguracyjny: dr Marcin Kowalczyk (UKW).

godz. 12:00 Pociąg,
reż. Jerzy Kawalerowicz, Polska 1959, 93 min. Kilkanaście godzin w pociągu z Warszawy na Hel. Bohaterowie to zagadkowa młoda kobieta, tajemniczy uciekający przed czymś mężczyzna, impulsywny młodzieniec, stary adwokat z młodą, kokietującą mężczyzn żoną, kierownik pociągu flirtujący z konduktorką, ksiądz. W pociągu jest też morderca… Główne role zagrali Leon Niemczyk, Lucyna Winnicka i Zbigniew Cybulski. Prelekcja: dr Marcin Kowalczyk (UKW).

godz. 15:00 Oto my
(Hine Anachnu), reż. Nir Bergman, Izrael, Włochy 2020, 94 min. Historia jednoczesnego dorastania ojca i jego autystycznego syna oraz podróży, która odmieni ich życie. Aharon z oddaniem wychowuje swojego syna, Uriego. Żyją we dwóch, zanurzeni we własnej codziennej rutynie, tak bardzo różniącej się od świata, jaki znamy. Gdy Uri staje się formalnie dorosły, ma zamieszkać w specjalistycznym domu opieki. Czy jest na to gotowy? Prelekcja: dr hab. Mariusz Guzek, prof. UKW.

godz. 19:45 Nomadland, reż. Chloé Zhao, USA, Niemcy 2020, 107 min. Laureat Oscara w kategorii Najlepszy Film. Historia Fern (Frances McDormand) – kobiety po sześćdziesiątce, która straciła cały swój majątek w wyniku recesji. Pozostawszy bez środków do życia, bohaterka pakuje swojego vana, by wyruszyć – jako współczesna nomadka – w podróż od stanu do stanu na poszukiwania sezonowej pracy. Prelekcja: dr hab. Mariusz Guzek, prof. UKW.

godz. 21:45 Przeżyć (Flugt), ), reż. Jonas Poher Rasmussen, Dania, Francja, Szwecja i in. 2021, 90 min. Animowany film dokumentalny. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. W życiu Aminą dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Wreszcie postanawia zdradzić prawdę o sobie. Prelekcja: dr Piotr Pławuszewski (UAM).


Sobota, 19 listopada


godz. 9:30 300 mil do nieba,
reż. Maciej Dejczer, Polska 1989, 89 min. Bohaterowie filmu, Jędrek (Rafał Zimowski) i Grześ (Wojciech Klata) z rodzicami i rodzeństwem mieszkają w barakowozie. Rodzina jest szykanowana z powodów politycznych. Chłopcy marzą o lepszym życiu. Pewnego dnia postanawiają uciec. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Autorem przejmującej muzyki jest Michał Lorenc. Prelekcja: dr Piotr Pławuszewski (UAM).

godz. 11:15 Truposz (Dead Man), reż. Jim Jarmusch, USA, Niemcy, Japonia 1995, 121 min.Psychodeliczny western. Młody księgowy (Johnny Depp) dokonuje przypadkowego zabójstwa, stając się tym samym człowiekiem wyjętym spod prawa. W ucieczce pomaga mu tajemniczy Indianin Nikt, przekonany, że księgowy William Blake to wielki poeta we własnej osobie. Ich wspólna podróż przeistacza się w oniryczną, egzystencjalną wędrówkę, której celem jest duchowe przebudzenie. Muzyka: Neil Young. Prelekcja: dr Piotr Pławuszewski (UAM).

godz. 15:30 C'mon C'mon, reż. Mike Mills, USA 2021, 108 min.Johnny (Joaquin Phoenix) to dziennikarz, który przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieci i młodzież o ich życie, marzenia i plany na przyszłość. Po drodze reporter odwiedza mieszkającą w Los Angeles siostrę, z którą od dawna nie rozmawiał, a która teraz potrzebuje jego pomocy. Żeby wesprzeć ją w opiece nad dziewięcioletnim synkiem (Woody Norman), Johnny zabiera go ze sobą do Nowego Jorku. Wspólna podróż okaże się lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i dorosłości, której dziennikarz dotąd unikał. Prelekcja: dr Dominik Wierski (Pałac Młodzieży).

godz. 19:30 Łowca androidów (Blade Runner), reż. Ridley Scott, USA, Hongkong, Wielka Brytania 1982, 117 min. Legendarna adaptacja powieści Philipa K. Dicka „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?". Akcja filmu rozgrywa się w listopadzie 2019 roku, w świecie fantastycznej przyszłości. Rick Deckard (Harrison Ford) należy do specjalnego oddziału policji – „Łowców Androidów”. Jego zadanie to odnaleźć i wyeliminować zbiegłych androidów typu Nexus-6. Muzyka: Vangelis. Prelekcja: dr Marcin Kowalczyk (UKW).

godz. 21:45 Heavy Trip (Hevi reissu), reż. Juuso Laatio i Jukka Vidgren, Finlandia, Norwegia 2018, 92 min. Turo ma 25 lat i mieszka w małej wiosce na północy Finlandii. Jego jedyną pasją jest śpiew w metalowym zespole, który jeszcze nigdy nie zagrał koncertu. Przypadek sprawia, że – podobno – mają wystąpić na wielkim metalowym festiwalu w Norwegii. Członkowie zespołu podejmują decyzję – teraz albo nigdy. Kradną furgonetkę, zabierają perkusistę ze szpitala psychiatrycznego i ruszają w drogę. Prelekcja: dr Marcin Kowalczyk (UKW).


Niedziela, 20 listopada

godz. 9:30 Podsumowanie 35. AFF-Ery Filmowej

godz. 10:00 Wulkan miłości (Fire of Love), reż. Sara Dosa, USA, Kanada 2022, 93 min. Dokument o życiu Katii i Maurice’a Krafftów, którzy przez ćwierć wieku podróżowali razem do wszystkich wulkanów na Ziemi. Dzięki ich pasji uratowano wielu ludzi. Stworzyli także olbrzymie archiwum fascynujących materiałów. Film z narracją Mirandy July jest hipnotyczna analizą życia w ciągłej podróży na krawędzi przepaści, w oparach dymu i lawy o temperaturze 1200°C. Muzyka: Nicolas Godin (Air). Prelekcja: prof. Piotr Zwierzchowski (UKW).

godz. 12:00 Gorączka złota (The Gold Rush), reż Charles Chaplin, USA 1925, 95 min. Rok 1898, ludzi ogarnęła gorączka złota. Każdy, kto może, ściąga do Klondike. Na Alaskę przybywa również Charlie. W czasie burzy śnieżnej chroni się w napotkanej chacie i przy tej okazji poznaje dwóch ludzi znanych w całej okolicy: dobrego „Wielkiego” Jima i złego „Czarnego” Larsena. To początek zabawnych, a zarazem szalonych i niebezpiecznych przygód. Film Chaplina to ponadczasowe arcydzieło filmowego humanizmu. Prelekcja: prof. Piotr Zwierzchowski (UKW).

 

 

 

aktualizacja 10.11.2022   ©  Pałac Młodzieży