Archiwum - 2012

27. AFF-Era Filmowa – Filmy o miłości
11 - 15 lutego 2012 r.

27. AFF- Era Filmowa odbyła w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy w dniach 11-15 lutego 2012 roku. Nasza impreza od lat łączy w sobie walory edukacyjne z dobrą zabawą, a wszystko przy okazji spotkania ze świetnym kinem. Młodzi ludzie oglądają filmy, słuchają krótkich, acz wartościowych wykładów na ich temat, biorą udział w warsztatach, kręcą swoje filmy, redagują gazetkę, integrują się i bawią w internacie. Każdego roku AFF-Era odbywa się w oparciu o główny temat.

W lutym 2012 roku oglądaliśmy Filmy o miłości. A miłość to przecież niewyczerpany temat na filmowy przegląd. Odnaleźć możemy ją zarówno w Przeminęło z wiatrem czy Pożegnaniu z Afryk, ale też w Oknie na podwórze czy Życiu Carlita. AFF-Era przybliżyła zarówno kilka spośród tych klasycznych ujęć miłosnego tematu, jak i tych nieco mniej oczywistych, czy nawet… nieco skandalizujących.

W sali kinowej bydgoskiego Pałacu Młodzieży była zatem okazja, by przypomnieć sobie obrazy stanowiące kanon filmów o miłości, na czele z Casablanką, Kiedy Harry poznał Sally i Ich nocami. Tym niemniej o miłości opowiadać można też w sposób zgoła inny, daleki od wyznaczników melodramatu i komedii romantycznej. Dla Woody’ego Allena na przykład związek kobiety i mężczyzny to pretekst do autoironicznego portretu w Annie Hall, a dla Karela Reisza w Kochanicy Francuza – sposób na ukazanie wyrafinowanej metody adaptacji tekstu literackiego, a zarazem iście filozoficznej refleksji nad życiowymi wyborami. Z kolei Wim Wneders w Niebie nad Berlinem stworzył filmową poezję miłosną. Temat miłości podejmowany był też w sposób budzący kontrowersje, co również zamierzamy pokazać na przykładzie takich filmów, jak Zwiąż mnie Pedro Almodovara, Całkowite zaćmienie Agnieszki Holland, Ostatnie tango w Paryżu Bernardo Bertolucciego czy Dzikość serca Davida Lyncha.

Atrakcją były niewątpliwie dwa nieme filmy wyświetlane z muzyką graną na żywo. Złamana lilia Davida Warka Griffitha ukonstytuowała gatunkowe zasady melodramatu, zaś Bestia stanowi jedno z największych osiągnięć w karierze Poli Negri. Wreszcie też – zaprezentowaliśmy kilka nowości. Spośród filmów wchodzących na polskie ekrany na przełomie 2011 i 2012 roku wybraliśmy takie, które o miłości mówią najciekawiej. Według nas pozwoliły one zastanowić się nam, czym miłość jest dla filmowców i widzów dzisiaj? AFF-Era Filmowa to przyjemnie i pożytecznie spędzony czas zimowych ferii. Dodatkową formą, były warsztaty filmowe i fotograficzne, które trwały równolegle z programem filmowym. Powstały 3 etiudy filmowe i zdjęcia inspirowane fotografiami Anny Atkins, fotografki, żyjącej w latach 80-tych XVIII wieku.

Przed każdym filmem wygłaszana była prelekcja. Prelegentami byli: prof. Piotr Zwierzchowski, dr Mariusz Guzek, dr Marcin Jauksz, Grzegorz Pieńkowski. Pieńkowski przeprowadził specjalne spotkanie poświęcone obrazowi historii w najnowszym kinie rosyjskim. Uczestnicy warsztatów zrealizowali trzy poklatkowe filmy animowane, przygotowali wystawę fotografii oraz układy taneczne. 27. AFF-Era Filmowa okazała się zdecydowanym sukcesem organizacyjnym i merytorycznym.


Aff - Era Filmowa                                                                                                                                                                       aktualizacja: 14 maj, 2012