Pałac Młodzieży w Bydgoszczy

28. AFF-Era Filmowa „Kino oświetlane menorą”
13-18 stycznia 2013, Pałac Młodzieży w Bydgoszczy

AFF-Era Filmowa od lat łączy w sobie walory edukacyjne z dobrą zabawą, a wszystko przy okazji spotkania ze świetnym kinem. Młodzi (ale nie tylko młodzi!) ludzie oglądają filmy, słuchają krótkich, acz wartościowych wykładów na ich temat, biorą udział w warsztatach, kręcą swoje filmy, redagują gazetkę, integrują się i bawią w internacie. Każdego roku AFF-Era odbywa się w oparciu o główny temat, którym w styczniu 2013 roku było „Kino oświetlane menorą”.
Wyświetlono 22 filmy, które w różnorodny sposób dotykały tematyki żydowskiej. W programie znalazły się obrazy przypominające przedwojenną diasporę żydowską w Polsce, kulturę jidysz, tytuły poruszające problem konfliktu żydowsko-arabskiego i powracające do wspólnych losów Polaków i Żydów, Holokaustu. Oprócz tego zaprezentowane zostały utwory komediowe, pozwalające poznać rozmaite odcienie żydowskiego humoru, kameralne portrety różnych warstw społeczeństwa izraelskiego i społeczeństwa Żydów amerykańskich. Wszystkie pokazy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności – uczestników stałych oraz widzów bydgoskich.
Specjalną atrakcję stanowił inaugurujący imprezę koncert grupy Bydgoszcz Klezmer Band, która zaprezentowała brawurowe połączenie klasycznej muzyki klezmerskiej z nowatorstwem brzmieniowym i wykonawczym.
Przed każdym filmem wygłaszana była prelekcja. Prelegentami byli: prof. Piotr Zwierzchowski, prof. Zbigniew Korsak, dr Mariusz Guzek, dr Marcin Jauksz, Grzegorz Pieńkowski oraz Dominik Wierski. Dodatkową formą edukacyjną były warsztaty filmowe oraz fotograficzne, które trwały równolegle z programem filmowym. Uczestnicy każdej z form warsztatowych przedstawili na zakończenie imprezy efekty swej pracy: etiudy animowane oraz cykle fotograficzne.
AFF-Era Filmowa dla wszystkich uczestników – w tym blisko stu licealistów ze szkół spoza Bydgoszczy – była przyjemnie i pożytecznie spędzonym czasem zimowych ferii. 28. AFF-Era Filmowa okazała się zdecydowanym sukcesem organizacyjnym i merytorycznym.

Specyficzne brzmienie jidysz, chałaty, pejsy, maca, menory i Gwiazdy Dawida – kultura żydowska wytworzyła wiele określających ją symboli. Dookreśliła je historia, jakże często tragiczna – dziś nie da się mówić i pisać o Żydach bez świadomości Holokaustu. Jednocześnie zaś nie można zapominać o tym, jak skomplikowane są dziś relacje Żydów i Palestyńczyków. W jednym akapicie zawiera się ogrom tematów i historii, o których opowiada także kino. 28. AFF-Era Filmowa poświęcona będzie filmom o tematyce żydowskiej, ujętej z możliwie wielu perspektyw.
Planujemy bowiem oczywiście pokazać filmy o Holokauście, ale nie one stanowić będą większość. Zaprezentujemy także współczesne spojrzenia na żydowską kulturę, sytuację społeczno-polityczną Izraela, zobaczymy, jak o własnej tożsamości opowiadają wielcy filmowcy żydowskiego pochodzenia, z głębokiej przeszłości wydobędziemy przedwojenne filmy zrealizowane w języku jidysz.
Kultura żydowska zagości na kinowym ekranie w Pałacu Młodzieży między 13 a 18 stycznia 2013 roku. Będzie czas, by wysłuchać przemówienia fryzjera Hynkela, który nieoczekiwanie stał się dyktatorem; podziwiać typową dla Czechów i Słowaków genialną prostotę w opowiadaniu o sprawach najtrudniejszych; pośmiać się z inteligenckiego humoru Woody’ego Allena i z turpistycznego braci Coen; zanurzyć się w świat piosenki, miłości i traum z dzieciństwa Serge’a Gainsbourga; z nostalgią wspomnieć przedwojenną żydowską diasporę w Polsce, a z przerażeniem spojrzeć na krwawe walki w Libanie i Palestynie; czy wreszcie zderzyć się z mocnymi, kontrowersyjnymi dziełami o złu wyrządzonym Żydom i o złu wyrządzonym przez nich.

Ponad dwudziestu projekcjom filmowym towarzyszyć będą warsztaty, prelekcje, dyskusje i specjalne wydarzenie muzyczne – koncert grupy Klezmer Band! Oświetlana menorą AFF-Era Filmowa będzie najlepszym sposobem na spędzenie ferii!



Aff - Era Filmowa                                                                                                                                                                       aktualizacja: 22 październik, 2013